Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Szczytnie

Monitoring w kierunku wysoce zjadliwej grypy ptasiej (HPAI) u ptaków dzikich na terenie powiatu szczycieńskiego.

W związku z niekorzystną sytuacją epizootyczną w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) i potwierdzaniem kolejnych ognisk HPAI u drobiu w Polsce, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szczytnie zwraca się z prośbą o zgłaszanie mu przypadków znalezienia zwłok dzikich ptaków na terenie powiatu szczycieńskiego, w celu objęcia ich badaniami w kierunku występowania tej choroby.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków występuje z nasileniem sezonowym (późna jesień, zima, wczesna wiosna), jednak zagrożenie wystąpienia tej choroby jest realne w ciągu całego roku. Jej rezerwuarem są dzikie ptaki, w tym szczególnie ptactwo wodne. Zawleczenie choroby do gospodarstw utrzymujących drób skutkuje olbrzymimi stratami gospodarczymi. Pozostawianie w środowisku zwłok ptaków padłych z powodu grypy niesie ogromne ryzyko, ponieważ wirus wywołujący tę chorobę szczególnie długo zachowuje swoją zjadliwość w niskich temperaturach oraz przy braku światła słonecznego, czyli w warunkach obecnej aury.

Zgodnie z „Krajowym programem mającym na celu wykrycie zakażeń wirusami wywołującymi grypę ptaków (Avian influenza) u drobiu i dzikich ptaków” na 2024 r., stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 kwietnia 2024 r. (Dz.U. 2024, poz. 553), pobieranie próbek i ich badanie laboratoryjne prowadzi się w odniesieniu do dzikich ptaków, które zostały:

1) znalezione martwe;

2) znalezione ranne lub chore;

3) upolowane i wykazywały objawy kliniczne wskazujące na podejrzenie zakażenia wirusem HPAI.

Wykaz gatunków dzikich ptaków, od których pobiera się próbki do badań laboratoryjnych na obecność wirusa grypy ptaków (gatunki docelowe) został określony w ust 13 ww. załącznika do rozporządzenia.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szczytnie przypomina również, iż po pozytywnej weryfikacji poprawności przekazanego zgłoszenia oraz ocenie czy dostarczone do powiatowego inspektoratu weterynarii zwłoki znalezionego dzikiego ptaka z gatunku docelowego są przydatne do badań laboratoryjnych, powiatowy lekarz weterynarii wypłaca dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego, dyrektorowi parku narodowego, zarządcy lasów miejskich lub kierownikowi instytucji zaangażowanej we współpracę z Inspekcją Weterynaryjną kwotę 200 zł za zgłoszenie znalezienia takiego ptaka i dostarczenie jego zwłok organom Inspekcji Weterynaryjnej,  zgodnie z właściwością miejscową tych organów.

Bezpośredniego zgłoszenia znalezienia chorych lub martwych dzikich ptaków można dokonać telefonicznie pod numerami telefonów Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Szczytnie: 89 624 21 76, 516-016-820 lub na adres e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zwłoki znalezionych dzikich ptaków można dostarczyć do siedziby Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Szczytnie, ul. Korczaka 1, 12-100 Szczytno.

PRZYDATNE LINKI